Przedszkole

Chcąc trafić do naszego przedszkola, idąc alejkami Osiedla Winiary, mijając Zespół Szkół nr 4 z oddziałami sportowymi, naszym oczom ukazuje się dwupiętrowy budynek zlokalizowany w pięknym, dużym ogrodzie. Jesteśmy na miejscu. Oto Przedszkole nr 155 „Polanie”- miejsce, do którego dzieci przychodzą radosne i uśmiechnięte, bo zawsze miło i ciekawie spędzają tutaj czas.

Otwórzcie raźno furkę i wejdźcie do środka. Zapraszamy na krótki spacer po przedszkolu.

Przez drzwi, którymi wejdziecie do budynku, od 1992 roku wchodziło już wiele pokoleń. Mamy i Tatusiowie, którzy kiedyś mieli kilka lat i przytulając mocno misia rozpoczynali swoja edukację w „Polanach”, dziś przyprowadzają swoje pociechy. Jesteśmy bardzo dumni, ponieważ możemy nazywać się przedszkolem wielopokoleniowym.

Jeszcze bardziej cieszymy się z tego, że od 1999 roku nasze przedszkole stało się przedszkolem z oddziałami integracyjnymi. Było to działanie prekursorskie w dziedzinie integracji. Został wówczas utworzony dodatkowy oddział – integracyjny dla dzieci niepełnosprawnych ruchowo w normie intelektualnej. Dzięki temu stworzyliśmy możliwość uczęszczania do przedszkola dzieciom niepełnosprawnym ruchowo i jednocześnie większej ilości dzieci. Nasza działalność znalazła uznanie wśród rodziców niepełnosprawnych na tyle, że powstał kolejny oddział integracyjny o takiej samej formule jak pierwszy. Do dziś funkcjonujemy z siedmioma oddziałami, w tym dwoma integracyjnymi. Wierzymy, że każde dziecko, które do nas przychodzi, chce spędzać czas w radości i być otoczone życzliwością pracujących tu dorosłych oraz innych dzieci, że można przełamywać bariery dzielące jednych od drugich i w sposób naturalny uczyć się tolerancji, wrażliwości, wyrozumiałości i serdeczności. Tutaj żadne dziecko ani jego rodzice nie muszą obawiać się ani martwić z powodu swojej niepełnosprawności, ponieważ nasze środowisko zostało przygotowane do przyjęcia dzieci, ich akceptowania i udzielania im pomocy.

Gdy tylko przestąpicie próg, spójrzcie w prawo. Znajdziecie tu tablicę ogłoszeń – centrum informacji o wszystkich najważniejszych bieżących wydarzeniach. Parę kroków dalej uśmiechnięty kucharz trzyma nasz jadłospis. Wszystkie dzieci proszą odprowadzających je dorosłych o przeczytanie, jakie smakołyki przygotowują danego dnia panie kucharki. To codzienny rytuał.

Znajdujecie się na kolorowym holu. Tu na sześciu tablicach każdy oddział prezentuje swoje prace. Z holu korytarzem w prawo idziemy do jednej szatni a do drugiej wchodzimy bezpośrednio z holu.W nich każde dziecko ma swoją półkę i wieszak z własnym znaczkiem, gdzie może zostawić swoje rzeczy.

Z holu głównego w lewo korytarzem idziemy do Centrum Dowodzenia, czyli gabinetu Pani Dyrektor i Sekretariatu, gdzie pracuje też Pani Vice- Dyrektor. Na końcu tego korytarza znajduje się wejście do sali, w której najczęściej przebywają dzieci z grupy integracyjnej. Z holu wchodzimy także do bardzo ciekawego i kolorowego miejsca – sali rehabilitacyjnej, gdzie swoją sprawność poprawiają dzieci niepełnosprawne oraz odbywa się gimnastyka korekcyjna.

Schodami wchodzimy na pierwsze piętro. Tu znajdują się trzy sale- duże, jasne, kolorowe, wyposażone w funkcjonalne meble oraz barwne ładne zabawki. Wszystkie zostały tak urządzone, aby pobudzał,y wyobraźnię dzieci i motywowały je do działania. To w tych kolorowych ścianach, pośród wielu zabawek, uczestniczymy w ciekawych i niekonwencjonalnych zajęciach z rytmiki, religii, języka angielskiego oraz zajęciach tanecznych 'Tupiące Nóżki”. Na holu pierwszego piętra znajduje się również tablica, gdzie swoje prace prezentują „Maluszki”.

Na drugim piętrze – trzy pozostałe sale – równie kolorowe i ciekawe, codziennie zapraszają dzieci z pozostałych grup.

W zaciszu swojego gabinetu pracuje pani logopeda. W swojej pracy wykorzystuje ciekawe, barwne i kolorowe pomoce dydaktyczne, które otrzymaliśmy w ramach naszego udziału w projekcie edukacyjnym zorganizowanym przez Unię Europejską.

Niektóre sale przedszkolne czasami zmieniają swój charakter i stają się: salą teatralną, balową, kinową, koncertową lub areną zmagań sportowych. Tutaj też gościmy Babcie, Dziadków i Rodziców podczas rozmaitych uroczystości takich jak: Pasowanie na przedszkolaka, Wigilia, Dzień Babci i Dziadka i różnych innych spotkań z udziałem Rodziców.

Otacza nas piękny, duży ogród, pełen różnorodnej roślinności i wielu kolorowych urządzeń do zabaw ruchowych. Jest to również miejsce organizowania naszych rodzinnych festynów, tak bardzo przez wszystkich lubianych i oczekiwanych.

Kiedy tylko pozwala na to pogoda, w naszym ogrodzie odbywają się przejażdżki konikami, które wraz ze swoimi opiekunami przyjeżdżają ze stajni „Kawalkada”.

Od czasu do czasu lubimy opuścić nasze przedszkole, aby odwiedzać różne zakątki naszego miasta i regionu. Jeździmy autokarami i podziwiamy nasze miasto: stare i nowe dzielnice, ciekawe i ważne miejsca. wyjeżdżamy także poza miasto do Dziekanowic, Rogalina, Uzarzewa, Szreniawy, Kórnika, Puszczykowa, Lednogóry, Czerwonaka. Lubimy też wypady na łono natury, do lasów, na łąkę, aby tam w otoczeniu przyrody odpocząć i wspólnie się bawić.

Niekiedy odwiedzamy eleganckie wnętrza opery i teatru, by nacieszyć oczy i uszy pięknym obrazem i dźwiękiem.

I tu kończy się nasza wędrówka i opowieść.Jeśli chcecie zobaczyć i przeżyć wspólnie z nami wszystko to, o czym przeczytaliście, koniecznie do nas przyjdźcie.

Zapraszamy i czekamy codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 6:00 do 17:00 wszystkie dzieci w wieku od 3 do 6 lat